Farby proszkowe z efektem metalicznym są produkowane z wykorzystaniem dwóch technologii: tzw. bondowania (bonding) lub mieszania na sucho (dry blended). Mieszanie na sucho polega na mieszaniu pigmentów zapewniających efekt metaliczny i bazowej farby proszkowej (cząstki metaliczne nie są połączone z farbą bazową, co prowadzi do możliwej niestabilności produktu). Proces bondowania to trwałe łączenie (spajanie) pigmentów metalicznych i cząstek farby bazowej w kontrolowanej temperaturze, co pomaga w utrzymaniu stabilności produktu końcowego.
Końcowy efekt wizualny farb proszkowych Axalta Metallic Effect może również być uzależniony od procesu aplikacji, a w szczególności od:
- uziemienia
- rodzaju aplikacji – Corona lub Tribo, oraz użycia sprzętów różnych producentów
- sposobu poboru farby: zasobnik/karton
- ustawień pistoletów aplikujących kV/mA
- rodzaju dyszy
- sposobu odzysku farby
- odległości aplikacji, położenia detalu, kierunku aplikacji farby
Po ustaleniu powyższych, najlepszych warunków aplikacji, należy utrzymać je oraz regularnie sprawdzać, dla zachowania maksymalnej stabilności parametrów.
Niniejszy dokument ma na celu pomóc użytkownikowi w aplikacji farb proszkowych z efekem metalicznym.
Ponieważ na końcowy efekt wpływ ma wiele parametrów, należy zadbać o to, aby utrzymać proces i zachować warunki aplikacji maksymalnie niezmienne dla każdego zlecenia, zwłaszcza, gdy jedno zlecenie malowane jest partiami w odstępach czasowych.
W takim przypadku zalecamy stosowanie jednej partii farby na całe zlecenie.
Niezależnie od najwyższej staranności zachowywanej podczas procesu produkcji, pomiędzy partiami mogą wystąpić nieznaczne różnice kolorystyczne.
Widoczne różnice w kolorze i wyglądzie, są możliwe zwłaszcza, gdy części pokryte farbami z różnych partii są składane ze sobą.
Jeśli malowanie jest wykonywane różnymi partiami i w różnych terminach lub gdy detale podlegają renowacji/odnowieniu, zalecamy sprawdzenie koloru i wyglądu nowych detali, aby upewnić się, co do braku widocznych różnic.
W przypadku zleceń kontynuacyjnych, prosimy o podawanie numerów poprzednio wykorzystanej partii (numer produkcji – batch number) w celu oceny wykonalności zadania.
Obowiązkowo należy przeprowadzić kontrolę na linii produkcyjnej klienta w celu potwierdzenia zgodności kolorów.